- 04 червня 2021
- Переглядів: 2491
Розкочування тіста займає значну частину часу в момент приготування, наприклад, піци, вареників. На кожній кухні важливі смак, швидкість та якість приготовлених страв. Кожен раз витрачаючи величезну кількість часу для досягнення ідеальної товщини тіста, страждає продуктивність кухарів. Для того, щоб за мінімальний відрізок часу отримувати однакові, ідеально розкатані пласти тіста, на кухнях використовують обладнання для розкачування тіста.
Тісторозкатка — кухонне обладнання, яке за допомогою тиску між циліндричними валами, розгортає тісто в пласт єдиної рівномірної товщини. Це пристрій використовують як в домашніх умовах, так і на професійних кухнях у сфері HoReCa. Часто використовують для розкочування листкового, пісочного, тугого тіста. Наприклад, використовують в піцеріях, чебуречних, пекарнях.
Як працює обладнання для розкочування тіста?
Всі кухонні машини подібного типу виробляються з міцних матеріалів, які витримують тиск в процесі розкочування. Корпус часто роблять з нержавіючої сталі, яка не піддається корозії та стійка до зовнішніх механічних пошкоджень.
Всередині самого обладнання встановлені вали, які за рахунок ручного тиску або електрики запускаються в роботу. Коштом одночасного обертання цих елементів, тісто проходить через валики та формується в тонкий рівномірний шар.
Розміри валів залежить від обсягу оброблюваної продукції:
- до 20 см — для невеликих виробів;
- від 20 до 50 см — підходять для випічки;
- від 50 см — використовуються на промислових підприємствах.
Часто необхідно пропустити борошняну заготовку кілька разів через вали, щоб досягти необхідної консистенції. Також у тісторозкатці можна регулювати товщину тіста, встановлюючи вали на необхідній відстані. Поширена товщина борошняних заготовок становить від 0,5 до 8 мм.
Типи тісторозкаток
Серед безлічі виробників варто вибирати кухонну техніку, яка підходила б вам за основними своїми параметрами. В основному принцип роботи такого обладнання однаковий, відрізняється лише:
- спосіб управління;
- потужність;
- спосіб встановлення.
Розберемо докладніше кожну характеристику, яка впливає на кінцевий результат приготування.
Існує три основних способи управління в сучасних тісторозкаточних машинах:
- Ручне.
- Електричне.
- Автоматичне.
Заклади сфери HoReCa, які спеціалізуються на стравах з борошняних виробів, вибирають електричні тісторозкатки. Такі машини економно витрачають електроенергію та без зусиль людини рівномірно розкачують тісто. Такі машини можна зустріти як в пекарнях, так і в ресторанах.
Для серійного виробництва, на заводах, використовують великі, важкі, автоматичні установки. Через великий обсяг переробляємої продукції, такий вид обладнання потребує мінімального втручання людини. Сам процес відбувається автоматично, завдяки чому підвищує продуктивність підприємства, знижуючи ймовірність помилок, виробництва неякісної продукції.
Ручний же активується за допомогою невеликої ручки, яку необхідно крутити. Тобто, за рахунок сили кухаря або кондитера відбувається процес розкочування виробів. Такий вид кухонного обладнання практично не використовується через сучасну автоматизацію процесів. Рідко можна зустріти на домашніх кухнях, де обробляють мінімальну кількість борошняних заготовок. Такий вид обладнання вимагає більше часу та сил на досягнення бажаного результату.
Потужність
Важливий параметр, який впливає на час, який витратите для розкочування тіста — це потужність кухонного обладнання. У ручному потужність залежить від кількості доданої сили користувача, а в автоматичній та електричній від двигуна. Чим більш туге тісто, тим більш потужну машину необхідно вибирати. Варто звернути увагу й на напругу, яка подається для роботи обладнання. 380В надає додаткову потужність тісторозкатці, ніж 220В.
Компактність
Великі габаритні установки по розкочуванню тіста зустрічаються в промисловості. Через свою вагу та обсяг оброблюваної продукції, встановлюється на підлогу. У ресторанах, кафе, піцеріях частіше використовують настільне кухонне обладнання. Менший обсяг обробки тіста та компактність дозволяє встановлювати тісторозкатку практично в будь-якому зручному й стійкому місці.
Також на габаритність обладнання може впливати і ширина розгортального поля для тістового полотна, який виходить з-під валів.
Види тіста, які можна розгортати
У кожного виду тіста є свої особливості, які також варто враховувати при розкачуванні. Обладнання повинно бути укріплене або розраховано для цього, щоб у відповідальний момент не вийти з робочого стану.
Популярні види тіста:
-
Тісто для піци.
Досить легко розривається під час розкочування, попри те, що часто готується з твердих сортів борошна. Існують спеціальні тісторозкатки для піц, у яких верхні вали розташовані під нахилом, а нижні — горизонтально. Такий метод дозволяє формувати та рівномірно розкачувати тісто. Важливо врахувати, щоб сама заготовка відповідала розмірам розгортальної машини.
-
Туге тісто.
Для розкочування такого виду тіста, необхідно уважно підійти до вибору міцної машинки, яка б від тиску не вийшла б з ладу. Наприклад, зверніть увагу на міцність шестерні, корпусу та валів. Такий вид тіста використовують для приготування чебуреків, пельменів, вареників, равіолі.
-
Пісочне тісто.
Перед розкочування потрібно враховувати температуру пісочного тіста, дотримуватися середніх 15°C. Занадто охолоджене буде важко розкочуватися, а перегріте — кришитися. Для розкочування такого виду тіста необхідно вибирати стійку тісторозкатку зі стійкими шестернями. З такого тіста часто готують пироги та печиво.
-
Листкове тісто.
Особливості розкочування такого тіста в тому, що шари проходять між валами кілька разів. Спочатку тісто розкачують до 3 мм, потім складають навпіл та знову проводять під тиском валів до такої ж товщини. Щоб не згортати великі листи тіста та не перекладати на іншу сторону, використовують кухонне обладнання з реверсивним ходом двигуна. Також застосовують так звані "крилаті" машини — з горизонтальними поверхнями. Такий вид тіста використовують для приготування, наприклад, круасанів.
Якщо вибираєте обладнання для розкочування тіст, яке оброблятиме великі об'єми продукції, зверніть увагу й на виробника, й на сертифікати, які надаються компанією-продавцем. Якісне обладнання коштує на порядок вище азійських аналогів, але при цьому набагато надійніше та безпечніше. У разі несправності ви з легкістю зможете знайти деталі та ремонтну службу, не звертаючись до сумнівних фірм. Також в разі виробничого браку, компанія-виробник обміняє обладнання на справний або відшкодує вартість.
Додаткові функції тісторозкатки
Підбираючи для себе або закладу тісторозкатку, варто врахувати, що таке обладнання може бути багатофункціональним за рахунок своїх насадок. Наприклад, до обладнання для розкочування тіста можна придбати насадку, яка зможе автоматично нарізати лист тіста на однакові й довгі шматочки пасти.
Нюанс про який не всі знають — це те, що перший запуск тісторозкочувальної машини з насадкою для нарізки лапши, краще запускати в холосту. Такий спосіб дасть можливість бути впевненим у правильності роботи валів та їх напрямку. Також перед роботою необхідно посипати робочу поверхню борошном. Після використання відразу очистити, попередньо відключивши від електроживлення.
Наприклад, відрізняється від своїх аналогів і тісторозкачувальна машина ItPizza DSA310. З її допомогою можна надавати форму заготовкам для хліба, пирогів, піц, контролюючи ширину та висоту одержуваного виробу. Плюсом такого кухонного обладнання вважається й безшумна робота двигуна.
Плюси покупки:
- економія сил та часу співробітників (користувачів);
- виробництво однакових та рівномірно розкатаних листів тіста;
- ефективне використання електроенергії та ресурсів;
- покращення показників продуктивності роботи кухні;
- у процесі розкочування тісто не нагрівається, завдяки чому не втрачає своїх властивостей.