- 30 травня 2018
- Переглядів: 1233
Наведемо кілька порад, які допоможуть тримати кухонні ножі гострими.
Для початку нагадаємо, що гостроту клинка забезпечують численні мікроскопічні зубці на його тонкому краї. При експлуатації ці зубці згладжуються, допоки не зникають, і лезо перестає різати.
Заточування має на увазі максимально можливе відновлення тонкої зубчастої частини клинка. Це непросте завдання, тому варто дотримуватися певних правил.
Види заточування
Можна виділити 2 види заточування, залежно від інструменту, який використовується – точила або точильний камінь.
Точилка – інструмент, який зазвичай використовується для підтримки гостроти леза. Він передбачає більш легкий процес заточування порівняно з точильним каменем.
Використання точилки просте: міцно утримуючи її, проводьте лезо по довжині лінійним і безперервним рухом. Заточування за допомогою точила можна виконувати як тільки лезо починає втрачати гостроту. Коли точилки вже недостатньо, переходьте до точильного каменю.
Точильний камінь – інструмент, виготовлений із кераміки або матеріалу з алмазним напиленням. Більшість точильних каменів вимагає просочування водою перед використанням. У разі такої необхідності зануріть камінь на 5-10 хвилин у воду, поки він повністю не просочиться. Деякі виробники рекомендують застосовувати при роботі з точильним каменем мінеральну олію як мастило. Не допускається використовувати і олію, і воду одночасно чи навіть змінно. Тому перед початком роботи ознайомтеся з інструкцією та рекомендаціями виробника каменю.
Майже у всіх точильних каменів є «груба сторона», для шліфування, та «дрібнозерниста сторона» – для заточування. Заточування починається з «грубої» сторони, а потім продовжується на «дрібнозернистій» стороні.
Кут заточування
Швидкість при заточуванні не така важлива, як узгодженість руху і, перш за все, кут заточування. Тисячі сторінок у книгах присвячені цьому питанню і породили безліч легенд. Секрет ж простий – чим менше кут між точильним каменем і лезом, тим гострішим стає клинок. Але тут є один нюанс. чим гостріше лезо, тим частіше його потрібно заточувати. Ось чому з досвідом необхідно знайти кут, який пропонує правильний компроміс. На думку багатьох фахівців, кут ідеального заточування становить 20°.
Виправлення лез
Крім вищезгаданих інструментів, для забезпечення гостроти ножів незамінне ще один пристрій – мусат. Регулярне застосування мусату для виправлення ріжучої кромки леза і розправлення дрібних заминів на клинку зменшує необхідність використання точильного каменю, який зменшує тривалість життя ножів.
І найголовніше. Незалежно від того, яким інструментом ви користуєтеся при заточуванні ножів, пам'ятайте про техніку безпеки.