- 29 листопада 2019
- Переглядів: 5709
- Трохи про історію європейського фарфору.
- Український фарфор: був, зараз немає і можливо і не буде.
- Популярні європейські бренди на українському ринку.
Всі ми неодноразово чули про китайський фарфор. Відомий на весь світ своїми яскравими та детальними малюнками, пейзажами. До сих пір можна наштовхнутися на європейських аукціонах на деякі рідкісні експонати за непогану вартість.
Ось, наприклад, недавні аукціони по китайському фарфору.
Чому він такий дорогий? Є 2 основні + багато другорядних причин:
- Ручний розпис, однакових малюнків не робили.
- Найвища якість глини і обробки, що дозволяє йому зберігатися в цілісності й схоронності по 400-500 років.
Протягом декількох століть європейці були одержимими дістати секрет виробництва китайської порцеляни. Однак в результаті виходили матеріали, що віддалено нагадували фарфор. Вони швидше були схожі на скло. Тільки в 1708 році саксонським експериментаторам Чірнгаузу і Беттгеру все ж вдалося отримати європейський фарфор Мейсен.
Так і була створена відома фабрика в однойменному місті.
Засновники фабрики не знали на той час, що створили новий фарфор, а досягти китайського рецепту так і не смогли. Але Європа миттєво закохалася в тендітні порцелянові речі. Мейсенське виробництво процвітало. Крім того, німецька земля виявилася багата на хорошу сировину. Рецепт порцеляни намагалися зберегти в секреті, але старання залишилися безуспішними.
У 1717 році черговий завод з'являється у Відні. Поступово по всій Європі почали відкриватися все нові і нові заводи. Берлінський, Севрський і Віденський заводи виробляли чудовий фарфор, витісняючи з європейського ринку китайських та японських конкурентів.
Український фарфор: був, зараз немає та можливо і не буде
Перша порцелянова мануфактура в Україні була сформована в 1784 році у володінні найбільшого магната Правобережної України Юрія Чарторийського на околиці Корецького замку. Виробництво виявилося вигідним. Першим директором фабрики став польський інженер Франтішек Франциск Мезер. У травні 1790 Мезер зміг отримати вироби з місцевого матеріалу. Після Мезера фабрику очолив кераміст з Севрської порцелянової мануфактури - Шарль Меро. Завод успішно випускав посуд, аптекарське приладдя. У 1810 році після смерті Чарторийського становище погіршилося. Виробництво проіснувало до 1832 року.
Також в минулому були відомі і такі фарфорові заводи в Україні:
- Києво-Межигірський
- Барановський
- Будиський
- Городницький
- Волокитинський
- Полонський
Останній з названих був дуже відомим, але, на жаль, пропрацював 20 років і в 1861 році припинив виробництво.
За радянських часів випуск порцеляни українськими заводами склав 30% від всесоюзного обсягу. Успішно працювали такі заводи: Барановський, Городницький, Коростенський та інші. Невеликий випуск знаходився в Полтаві, Тернополі, Сумах, заводи яких побудовані були в 60-х роках.
Початок ХХI століття ознаменовано крахом порцелянової індустрії в Україні (банкрутство, нерентабельність).
Популярні європейські бренди на українському ринку
Живемо ми під час інтенсивного технічного прогресу. Зараз можливо все купити і все отримати по місцю, маючи достатньо грошей і мобільний телефон.
Чим крутий наш час:
- Аукціони тепер частіше проводять в онлайн-режимі, не вимагаючи фізичної присутності учасника. Також про експонати можете дізнатися на сайтах аукціонів (наприклад, Sotheby`s).
- У країні є спеціальні компанії, які є офіційними дистриб'юторами світових брендів фарфору та порцеляни. У них ви можете купити продукцію як для домашнього, так і для комерційного використання.
Якщо повернуться до сучасного виробництва фарфорового посуду в Європі, можемо з легкістю виділити головні центри по виготовленню:
- німецький фарфор
- польський фарфор (Смілов, Валжбіх, Chodzież)
- угорські мануфактури (Жолнаї, Херенда, Hollóháza)
- італійська, англійська, чеська порцеляна та ін.
Саме ці фабрики і підприємства виробляють порцелянові вироби світових брендів.
Матеріал опубліковано компанією ACCORD GROUP
Не забудьте пудписатися
наш фейсбук
наш інстаграм