- 04 червня 2021
- Переглядів: 1121
Як живеться та працюється нашим полярникам в Антарктиді? На щастя, Accord Group дружить і співпрацює з антарктичною українською станцією "Академік Вернадський". Щоб поділитися з вами цією інформацією, запросили в гості чудового фахівця — учасника 26-ої сезонної Української антарктичної експедиції, який в травні повернувся з Антарктиди — Анатолія Андрєєва.
Фото: Антарктида острівна
Особливості дороги
Дорога в Антарктиду складна та довга. Перед поїздкою всі співробітники проходять суворий медичний огляд.Основний маршрут складається з 5 точок-перельотів: Київ — Туреччини — Бразилія — Чилі — Вогняна земля, після чого полярники перетинають протоку Дрейка на кораблі й ось нарешті сама станція. Сьогодні всі розуміють, що карантинні обмеження уповільнюють процес, тому вся дорога зайняла до 3 тижнів. Обладнання відправляється окремим рейсом в контейнерах за допомогою кораблів.
На станції, де знаходиться українська команда, температура повітря у зимовий період максимально -30°C, в літній — коливається від +5 до -5°C. Однак, внаслідок підвищеної вологості повітря, яка досягає 90%, і різкої зміни погоди, а також сильних вітрів, клімат стає не найкомфортнішим для життя
Фото: пейзажі на станції “Академік Вернадський”
Розклад дня
Кожен член екіпажу самостійно планує свій день, в залежності від погоди та кількості роботи. Простіше кажучи — встає, коли необхідно. Точного часу підйому немає через специфіку роботи.
На станції є і свій щоденний графік чергових. У загальній складності 4 чергових на добу:
- Один помічник кухаря, який справляється з миттям посуду та підсобними роботами.
- Один нічний черговий, який контролює роботу приладів.
- Два денних чергових по станції, які стежать за графіком приходу і виходу фахівців зі станції, підтримують порядок на станції.
Приймання ж їжі розподіляється на три рази, як і у багатьох: сніданок, обід, вечеря. При цьому обід і вечерю готує кухар, а ось на сніданок кожен може зробити все, що хоче. Холодильник завжди відкритий для всіх охочих, кожен може перекусити в будь-який зручний час.
Кількість працівників на станції "Академік Вернадський"
Протягом року кількість співробітників станції змінюється: в основний період протягом року проживає і працює від 10 до 12 осіб (зимівники). Сюди входять механік, доктор, кухар, системний адміністратор, дизеліст та наукові фахівці: біологи, метеорологи, геофізики. У літній період, до 4 місяців, додається 15-20 осіб (сезонний загін). Таке поповнення відбувається через роботи з модернізації станції й додаткові наукові дослідження на період короткого антарктичного літа.
Хто і що готує на сніданок?
Єдиного централізованого часу для сніданку не існує через специфіку роботи. Наприклад, метеорологи роблять свої вимірювання кілька разів на день в різний час доби (включаючи з самого ранку), робота біологів залежить від конкретних завдань на день (чи заплановані якісь виїзди на сусідні острови). Через таке планування дня, кожен самостійно придумує та готує собі сніданок.
Для спрощення процесу на кухні встановлено великий двокамерний холодильник. У ньому зберігаються різні продукти з яких можна швидко зробити перший прийом їжі. Нагадує "шведський стіл", але в реалії виходить "шведський холодильник". Попри віддаленість станції, на кухні можна знайти різні каші, консерви, масло. Також на кухні є чай, кава і навіть полуничний Nesquik.
Обід і вечеря відбувається централізовано. Кухар в один час готує поживні , гарячі та смачні страви для всієї команди.
Як закуповуються продукти на всю команду?
Можливо ви зараз відчуєте шок, але продукти для експедиції замовляються та завозяться 1 раз в рік. Кухар розраховує перед поїздкою необхідну кількість їжі, враховуючи калорійність, різноманітність пайка й власні вміння в приготуванні.
Саму ж закупівлю здійснюють в Чилі, звідки і відправляються на станцію "Академік Вернадський".
Не завжди вдається купити тільки звичні українцям продукти, через що вигадують рецепти на основі продуктів з південних країн. Наприклад, в достатку авокадо, лайм, риба. Через 6 місяців такого харчування, сало, яке ввозиться з України самими полярниками, стає найкращим делікатесом. Основна ж їжа — звична, яку українці вживають щодня.
Антарктичні рецепти
Щодня кухар готує різні страви на обід і вечерю. Для того, щоб не бракувало ідей, у бібліотеці кухаря є кулінарні книги, в яких представлені сотні рецептів. Для доповнення страв, як і всюди, використовують приправи.
На станції є також давня куховарська книга британців, в якій збереглися рецепти приготування пінгвінів. Зараз будь-яке втручання в життя тварин Антарктиди, не кажучи вже про їх використання для їжі, заборонено, тому ніхто пінгвінів не готує.
Фото: пінгвіни на березі станції “Академік Вернадський”
Чи ловлять рибу в Антарктиді?
Відразу відповімо, так, ловлять. Без риболовлі не обходяться навіть в Антарктиді.
Всі види риби, які мають місце там, походить від одного виду — нототеній. Для кращого розуміння, нототенії виглядають як азовський бичок, але більше за розмірами. Цей вид вражає, але основне призначення улову — це дослідження. У рибі вивчають паразитів, контролюють середовище їх проживання, поширення різних видів.
Звідки беруть воду?
Воду на станції отримують двома шляхами:
- Для пиття закуповується бутильована.
- Опріснюється, очищається та мінералізується океанічна вода.
Вихідні та святкові дні
У суботу, в другій половині дня, офіційний вихідний. Цей день тижня ще називають святковим, тому асортимент їжі поліпшується. У раціон додають різні смачні продукти, наприклад, ананас.
Свята, які випадають на період експедиції, також відзначають традиційно. Святкують такі події: Новий рік, Різдво, День народження станції (6 лютого), Великдень, Мідвінтер (Свято середини зими — головне свято всіх полярників 22 червня), День незалежності України, дні народження. Цікаво, що ті ж свічки для святкового торта закуповуються купою на всі дні народження, 1 раз на рік.
Як утилізують відходи?
На станції все сміття сортують. Пластик збирається окремо та дробиться, органіка збирається окремо, сміття, що залишилося, пресується та вивозиться зі станції раз на рік.
Кухня і бар
Кухня оснащена звичним нам обладнанням, наприклад: трьома великими двокамерними холодильниками для продуктів, електричними плитами, пароконвектоматом.
Кухонний посуд — професійний. Наприклад, у нашої компанії для експедиції були придбані ножі бренду Stalgast. Кухонний інвентар цієї компанії пройшов перевірку та витримує суворий клімат, механічні пошкодження та є безпечним, відповідає стандартам НАССР.
Гордістю станції є бар "Фарадей", створений ще британцями у вигляді традиційного паба.
Фото: закуплені ножі бренду Stalgast на кухні станції “Академік Вернадський”
До пандемії коронавірусу, українську антарктичну станцію відвідували тисячі туристів у рік. Зараз, на жаль, доступ до Антарктиди є тільки у співробітників станцій, а туризм призупинений.