- 13 вересня 2023
- Переглядів: 26780
Каструлі з нержавіючої сталі вже давно завоювали любов домогосподарок завдяки тому, що вони довго служать. Якісний набір може служити десятиліттями, якщо його правильно доглядати.
Але, звичайно, трапляються різні ситуації, коли на каструлі може з'явитися нагар, і далеко не всі знають, як правильно його позбутися. Є різні способи, про які ми розповімо нижче. Будь-які антипригарні покриття в жодному разі не можна чистити абразивними засобами.
Як очистити каструлю, що пригоріла зовні, господарським милом?
Спосіб добре підійде для тих, у кого посуд уже покритий не одним, а кількома шарами жиру та нагару. Просто губкою таку каструлю точно не відмиєш. Але є спосіб за допомогою звичайного господарського мила, яким користувалися ще наші бабусі та мами:
- каструлю необхідно покласти у більший за розміром посуд і залити водою, довести до кипіння;
- мило попередньо потрібно натерти на тертці;
- у киплячу воду потрібно додати брусок натертого мила, одну склянку силікатного клею та третину упаковки соди.
Кип'ятити в цьому розчині каструлю потрібно приблизно годину – необхідно дивитися на результат. Після цього її достатньо промити під проточною водою як завжди. Такий спосіб найбільше підходить для низьких каструль.
Лимонна кислота: допоможе відмити каструлю, що пригоріла?
Варто відразу відзначити, що емальований посуд не можна чистити лимонною кислотою, оскільки він роз'їдає емаль. Але в цілому спосіб працює і його варто спробувати, особливо якщо вдома немає оцту, ні соди, ні господарського мила.
Потрібно взяти посудину більше за каструлю, налити в неї води, додати кілька столових ложок лимонної кислоти та поставити на вогонь. У воду потрібно опустити каструлю і довести до кипіння – кип'ятити доведеться не довго – близько 20 хвилин. Після цього ви побачите, як забруднення почнуть активно відставати від поверхні посуду.
Сіль прийде на допомогу в порятунку каструлі, що пригоріла.
Солю чистити можна будь-які каструлі, але не з нержавіючої сталі – для цього матеріалу вона згубна. Якщо у вас забруднена чавунна або емальована каструля, вам потрібно:
- взяти кам'яну сіль, насипати її на губку з рідиною для миття посуду та добре потерти забруднені місця;
- промити посуд водою.
Залежно від обсягу та складності забруднення, сіль можна брати як велику, так і дрібну. Якщо потрібно почистити каструлю всередині, достатньо зробити соляний розчин з 1 літра води та 6 ложок солі та прокип'ятити протягом години його у забрудненій місткості. Після цього достатньо промити її.
Сода та оцет для чищення каструль
Необхідно закип'ятити воду і додати до неї оцет у пропорції 1 до 1. Води має бути достатньо, щоб покрити всю зовнішню поверхню каструлі. Після цього потрібно додати соду, щоб розпочалася реакція. Каструлю необхідно опустити у цей розчин і залишити на 30 хвилин. Такий спосіб підходить і для чищення внутрішньої поверхні.
Ви відразу помітите, як легко починає відходити нагар із поверхні посуду – її достатньо прибрати губкою. Після цього каструлю можна промити під проточною водою. Якщо забруднення дуже сильне, можна взяти посудину більше, поставити в неї менший забруднений посуд і кип'ятити протягом кількох годин.
Таким чином, не можна чистити тільки алюмінієвий посуд без емалі або антипригарного покриття.
Як відмити оцтом каструлю, яка пригоріла?
Оцтом емальовані каструлі мити не можна, а для решти такий спосіб добре підходить. Необхідно взяти місткість більше вашого забрудненого посуду, налити в нього оцет 9% і опустити в нього каструлю. Залишити все потрібно приблизно на 3 години, періодично перевіряючи ступінь розм'якшення нагару.
Як тільки нагар почне розм'якшуватися та легко відставати від стінок, вам потрібно взяти лопатку та обережно його поступово знімати. Як тільки поверхня повністю очиститься, посуд можна помити як завжди.
Висновок
Всі ці методи використовували наші мами та бабусі. Але варто пам'ятати про те, що не для всіх матеріалів вони підходять – так, наприклад, сіль залишає подряпини на нержавіючій сталі, а також розлучення.
Якщо забруднення дуже сильне, старе, багатошарове, і жоден спосіб вам не допоміг, у продажу є спеціальні засоби. Ці хімічні препарати випускаються для каструль із різних матеріалів, а тому ви зможете дати нове життя своєму посуду.
Щоб каструлі з нержавіючої сталі довгий час зберігали свій зовнішній вигляд, потрібно не залишати забруднення, а відразу ж їх відмивати після приготування їжі. Досить каструлю прокип'ятити та відмити жир, що потрапив, чим згодом намагатися відчистити нагар, який вже буквально ввібрався в поверхню. Особливу увагу потрібно приділяти ручкам, дну, вигинам – тим місцям, де і накопичується жир та бруд.