- 27 квітня 2021
- Переглядів: 36668
У магазинах з посудом часто чуємо про різні види матеріалу з яких зроблені тарілки, чашки, блюда, але не бачимо їх особливостей. Кераміку, порцеляну та фаянс особливо цінуємо, але часто не розуміємо їх відмінностей. У разі, якщо вибір за естетичними уподобаннями впаде на один з цих матеріалів, варто розібратися й в технічних характеристиках.
Порцеляна та фаянс — це різновид кераміки
Кераміка — це матеріал, який виробляють зі спеченної глини з мінералами. Узагальнене поняття для порцеляни і фаянсу, або можна назвати їх основними видами кераміки. Відрізняються вони пропорціями суміші для матеріалу і температурою випалу.
Надійність порцеляни перевірена століттями
Порцеляну виробляють з дрібно просіяної каолінової глини з домішками алюмосилікатів. За рахунок помолу суміші через сітку з великою кількістю дрібних отворів, маса виходить однорідною і без пор. Така характеристика зберігається при випалюванні і виробництві виробів. Також процес виробництва робить посуд з порцеляни ударостійкою, стійкою до перепаду температур, білою та легкою.
Розрізняють тверду та м'яку порцеляну, яка також відрізняється температурою випалу і інгредієнтами суміші. У складі твердої часто домінує каолінова глина. В м'якій можуть додавати домішки кісткового матеріалу рогатої скотини, каолінові солі і обпалюється при температурах менше 1300°C.
З порцеляни виробляють різні елементи і пристосування для побуту й для промисловості, наприклад:
- сувенірні статуетки;
- вази;
- лабораторний посуд для хімічних виробництв;
- тарілки, блюда, чашки.
Одним із прикладів компаній, яка виробляє висококласний посуд з порцеляни може бути Lubiana. Відмінні її властивості:
- Відсутність пористості, завдяки чому гарантується стійкість до появи відколів і павутинки на поверхні посуду.
- Подвійний випал глазурі при температурах 1000-1400°C забезпечує гладкість, гігієнічність поверхні, а також стійкість до перепаду температури.
Вироби можуть бути без декору, з геометричним і квітковим орнаментом, кольоровими вкрапленнями і малюнками.
Де ефективно використовувати фаянс?
Фаянсові вироби схожі з порцеляновими, але мають відмінні зовнішні і якісні характеристики. Маса для приготування здебільшого, близько 80%, складається з каолінової глини, яка і додає виробам пористості. За рахунок невеликих пор-пустот зменшується рівень стійкості до зовнішніх механічних пошкоджень, також збільшується відсоток поглинання вологи матеріалом.
Обпалюється фаянс при менших температурах, ніж фарфор, в діапазоні 1000°C. Через свої крихкі властивості, часто використовують для декоративних виробів, наприклад, сувенірних статуеток або настінних розписних тарілок. Також з цього матеріалу виготовляють кухонний посуд. Чашки і тарілки зустрічаються часто на побутових кухнях.
До одного з видів фаянсу відноситься опак. Це більш міцний вид матеріалу, та пористий, який покривають щільною глазур'ю. Часто його використовують для кольорового декоративного розпису фарбами.
Фаянс дешевший вид матеріалу, але при цьому й менш міцний до перепадів температури, до механічних пошкоджень. Він важчий, хоча товщина стінок виробів візуально говорить про зворотнє.
Як відрізнити порцеляну від фаянсу навіть непрофесіоналу?
Зовнішні параметри виробів з цих матеріалів дають привід засумніватися в правильному розумінні відмінності. Для того, щоб не бути обдуреним і розуміти де який вид матеріалу варто знати про такі істотні відмінності порцеляни та фаянсу:
- Головною відмінністю є ободок на дні виробу, наприклад, тарілки. У порцеляновій він залишається шорстким та білим. Це на поверхню виступає чистий вид матеріалу. Через те, що глазур на порцеляновому посуді обпалюється на високих температурах, вона легко плавиться й для охолодження, затвердіння їй потрібно трохи часу. Щоб запобігти прилипання посуду за допомогою глазурі до поверхні, її зішкрябують з обідка. У фаянсу температура випалу нижча, за рахунок чого ободок на дні виробу залишається покритий глазур'ю без ризику прилипання до поверхні на якій стоїть.
- Порцеляна з роками стає тільки більш цінною на відміну від фаянсу. Протягом багатьох років зберігає свій зовнішній вигляд і не жовтіє, зберігаючи свою первозданну білизну. Також через низьку термостійкість, на поверхні фаянсу утворюється павутина, тріщинки та відколи.
- Звук, який робить порцеляна близький до чистоти кришталю. Якщо легенько вдарити, то почується легкий дзвін. У випадку з фаянсом буде зворотна реакція: буде чутен або глухий звук, або низькочастотний, який ви зможете відразу ж розпізнати.
- За порцеляновим посудом легко доглядати за допомогою посудомийної машини та гарячої води. Такі вироби не дадуть тріщин та збережуть свій первинний вигляд. Також спокійно перенесе вплив при очищенні агресивними миючими засобами. Фаянс ж краще мити вручну, використовуючи м'які засоби для очищення. Необережне використання може пошкодити виріб та знизити його ефективність, естетичні характеристики.
- Фаянсові вироби часто роблять різними кольорами. Вони рівномірно по поверхні розподіляють пігмент, і зберігають насиченість. Кольорові порцелянові вироби — це рідкість. Виробляти — дороге задоволення, через що ціна в рази вище і знайти на ринку посуд набагато складніше.
Більш міцною вважається порцеляна, ніж фаянс. При цьому предмети з фаянсу менш міцні, але підходять для сувенірних виробів та розпису. При виборі орієнтуйтеся на власні цілі та переваги.